Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz

RACIONÁLNÍ   FYTOTERAPIE

V prodejně a bylinářské poradně Léčivky Pfeffer Bohdan - propaguji a používám nový vědecký směr fytoterapie, založený na vědecky dokázaných účinných látkách obsažených v rostlinách, doporučovaných ve fyziologicky účinných a potvrzených dávkách přísně individuálně a po přesně stanovenou a kontrolovanou dobu s přihlédnutím na celkový zdravotní stav konkrétního člověka.

Při racionální fytoterapii se léčivé rostliny, díky vědeckým studiím, nemohou vnímat jen jako tradiční medicína založená na empirických znalostech, ale každá indikace je podložena, podle lékařské diagnózy onemocnění nebo potíže, v příslušné dávce po přesnou kontrolovanou dobu v přesné dávce.

Rozdíl:

1. Od klasické Fytoterapie se liší tím, že výhradně není doporučována "léčiteli", ale osobami odborně vzdělánými v tomto oboru - např.ukončené Mimořádné studium Léčivé rostliny na Farmaceutické Fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové.

2. Racionální fytoterapeut nikdy nedělá diagnózu, ale používá závěry a výsledky z lékařských platných vyšetření, výsledků a rozborů.

3. Vždy bere ohled na případné alergické reakce, na souběžně užívané léky, možné interakce, kontraindikace a nežádoucí účinky.

4. Používá fytofarmaka vyrobená a kontrolována seriózními farmaceutickými firmami se známým obsahem standartizovaných látek, popřípadě léčivé rostliny kontrolováné a s příslušnou šarží.

5. Doporučované směsi jsou vždy v konkrétní dávce, z přesně definovaných substancí (bylinných drog), s definovanými a vědecky dokázanými účinky, a také s přesným návodem na přípravu, velikost denní dávky a celkovou dobou užívání.

6. Racionální fytoterapeut si vede přesnou evidenci „pacienta“ (s jeho souhlasem),  se všemi důležitými informacemi, doporučenými dávkami apod.

 

Příklad:

Tymián - obsahuje silice, v níž je nejvýznamnější složka tymol a karvakrol. Tyto látky se váží na proteiny bakteriální membrány a zvyšují její propustnost, což vede k smrti bakterie. Zároveň působí i antibakteriálně, a to mechanismem degenerace houbových vláken a následným vyprázdněním cytoplazmatického obsahu. Proto se tymián může používat při bakteriálních, plísňových onemocněních a díky obsaženým flavonoidům působí i spasmolyticky (např.na průdušky).

 

Reference:

Kniha - Karol Mika - Fytoterapia pre lekárov (1991)

Přednáška - Racionální fytoterapie a lidové bylinářství (1999), RNDr.PhDr.Miroslav Karmazín

Časopis - Léčivé rostliny, vydávaný společností Herba s.r.o.

Farmaceutická Fakulta Hradec Králové -

http://www.faf.cuni.cz/Studium/Celozivotni-vzdelavani/Lecive-rostliny/